1. Anasayfa
 2. Sosyoloji

Sosyolojiye Giriş / VİZE Online Test-4

Sosyolojiye Giriş / VİZE Online Test-4
2

Aşağıdakilerden hangisi kolektif bilinci toplum üyelerinin ortalama ortak inanç ve duyguları olarak tanımlar?

Correct! Wrong!

Comte kolektif bilinci toplum üyelerinin ortalama ortak inanç ve duyguları olarak tanımlar.

Önceki çalışmalarda ortaya çıkan davranışların tekrarlanıp tekrarlanmadığını belirlemeye yönelik olan, genellikle bir gözlem formunun kullanıldığı, nitel araştırma aracı aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Yaşam öyküsü, bireylerin yaşamlarının detaylı incelenmesi, odak grup görüşmesi, önceden seçilmiş bir grup insanla yapılan görüşme, derinlemesine görüşme, az sayıda insanla yapılan, derinlemesine bilginin alınmaya çalışıldığı görüşme, denetimsiz gözlem ise standart bir veri toplama aracını kullanılmadığı gözlemdir.

Aşağıdakilerden hangisi postmodern toplumun özellikleri arasında sayılamaz?

Correct! Wrong!

Postmodern toplum kuramını oluşturan kuramlar modernist düşüncenin bazı temel varsayımlarına şüpheyle yaklaşırlar. Bunlardan biri de bilim ve aklın bilgi için nesnel bir temel sağlayabileceği düşüncesidir.

Seçeneklerden hangisi sosyoloji ile ilgili doğru bir ifadedir?

Correct! Wrong!

Sosyoloji ile ilgili olarak seçeneklerden D seçeneği doğrudur. Çünkü sosyolojik düşünmek, hem kendi yaşamımızı ve sorunlarımızı, hem de çevremizdeki insanları daha iyi anlamamızı sağlar. Sosyolojiyle uğraşmak, sıradan bir bilgi edinme sürecinden ibaret değildir. Sosyolojinin amacı, sahip olduğumuz bilgileri “düzeltmek” ya da yanlış bildiklerimizin yerine sorgulanamaz doğruları koymak değildir. Sosyolojik düşünmek, sosyolojik imgelemi kullanmak demektir.

Maddi yaşamın ekonomik ilişkiler ve üretim biçimi kavramlarıyla ifade edildiği görüşü savunan yaklaşım kimin tarafından sergilenmiştir?

Correct! Wrong!

Karl Marx toplumu tarihsel materyalist bir şekilde kavrar, bu da toplumda maddi yaşamın ve maddi varlığın bilinç tarafından belirlenmediği, aksine bilinci ve ideolojik yaşamı maddi yaşamın belirlediği görüşüdür. Maddi yaşam ekonomik ilişkiler ve üretim biçimi kavramlarıyla ifade edilir.

Baba ile çocuk arasındaki ilişkiye benzer bir biçimde siyasal gücün vatandaşları adına karar alabilme yetisini ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Paternalizm, baba ile çocuk arasındaki ilişkiye benzer bir biçimde siyasal gücün vatandaşları adına karar alabilme yetisidir. Paternalist bir toplumda erkek egemenliği vardır; bu egemenlik erkeklerin simgesel koruyucu, müsamahasız yargıç ve güçlü kişi olarak babalık rollerine dayanmaktadır.

Aşağıdakilerden hangisi bozuk işlev, açık işlev, gizil işlev gibi geliştirdiği bazı kavramlarla toplumların nasıl her zaman düzgün ve sorunsuz şekilde işlemediklerini açıklamaya ve böylelikle işlevselci analizi daha esnek hale getirmeye çalışmış olan sosyologdur?

Correct! Wrong!

Metron bozuk işlev, açık işlev, gizil işlev gibi geliştirdiği bazı kavramlarla toplumların nasıl her zaman düzgün ve sorunsuz şekilde işlemediklerini açıklamaya ve böylelikle işlevselci analizi daha esnek hale getirmeye çalışmıştır.

İnsanların doğal ve sosyal çevreyi tanıma, olaylar arasındaki ilişkileri kavrama yolundaki sistemli çabaları ve bu çaba sonucunda elde ettikleri bilgi kümesine ne ad verilir?

Correct! Wrong!

Bilim: İnsanların doğal ve sosyal çevreyi tanıma, olaylar arasındaki ilişkileri kavrama yolundaki sistemli çabaları ve bu çaba sonucunda elde ettikleri bilgi kümesidir.

Sosyologların toplumsal eylemi bilimsel olarak açıklamaya başlamadan önce bireyin eyleme atfettiği anlamı yorumlamaları gerektiğini savunan düşünür aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Weber’e göre sosyologlar toplumsal eylemi bilimsel olarak açıklamaya başlamadan önce bireyin eyleme atfettiği anlamı yorumlamak zorundadırlar.

Kadın erkek eşitsizliği üzerine kurulan ilişkilerin analiz edilmesine ve dönüştürülmesine yönelik olarak geliştirilen yaklaşım aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Feminizm kadın erkek eşitsizliği üzerine kurulan ilişkilerin analiz edilmesine ve dönüştürülmesine yönelik olarak geliştirilen ayrı bir gelenek olarak kabul edilir.

Sosyolojiye Giriş / VİZE Online Test-4
hadi biraz daha çalış.. olmaz böyle
çok iyi ne diyebilirim ki...

Sosyolojiye Giriş / Bazı Test Çalışmaları

Diğer Testler İçin Tıklayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir