1. Anasayfa
 2. Bilgi

Kızıl Ordu Nedir? Kuruluşu ve Başarıları

Kızıl Ordu Nedir? Kuruluşu ve Başarıları
0

1946’ya dek Sovyetler Birliği’nin (SSCB) silahlı kuvvetleri. 1918’de, Rus İç Savaşı esnasında Bolşeviklerin silahlı kuvvetleri olarak kuruldu ve 1922 yılında SSCB’nin resmî ordusu oldu.

“Kızıl” ismi işçi sınıfını temsil ediyordu. Bu ad 25 Şubat 1946’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Silahlı Kuvvetleri olarak değiştirildi.

Kızıl Ordu Nasıl Kuruldu?

Öncelikle bu soruya cevap verelim, Kızıl Ordu, SSCB’nin ve daha sonra Bağımsız Devletler Topluluğu’nun ordusudur. 1917 Ekim Devrimi’nden sonra İmparatorluk ordusuna karşı savaşmak için 23 Şubat 1918’de işçi ve köylülerin düzenli orduda eğitime başlaması ile resmen kurulmuştur. Kurucusu daha sonra Stalin’e karşı yürüttüğü iktidar savaşını kaybedecek olan Lev Troçki’dir. Troçki önderliğindeki Kızıl Ordu, Çarlık yanlısı Beyaz Ordu’ya ve Beyaz Terör’e karşı mücadele etmiştir.

Kuruluşunda en etkin birimi süvarilerdi. Bunu gelişimi sırasında da korumuş ve tank, uçak, gemi gibi motorize birliklerini her zaman en etkin en güçlü birimi olarak tutmayı başarmıştır. Konvansiyonel gücün önemli bir bölümünü oluşturan kara ordusu da son derece gelişkin tank modelleri ve tank birlikleri yönünden dünyanın en güçlü askeri güçlerinden birini oluşturuyordu.

Orduda subay ağırlıklı askerler yetiştirilirdi. Sergei Bubka gibi subay ve ordu mensupları uluslararası sportif aktivitelerde önemli başarılara imza atmıştır.

İspanya İç Savaşında Alman-İtalyan destekli General Franco kuvvetlerine karşı Cumhuriyetçilere, Çin Devrimi sırasında Mao’cu Çin Kızıl Ordusu’na, Küba’nın Amerika’ya karşı direnişine, Vietnam Savaşı’nda Kuzey Vietnam’a, Kore Savaşı’nda da Kuzey Kore’ye katkıda bulunmuştur. İkinci dünya savaşı sonunda Doğu Almanya Silahlı Kuvvetlerinin donanımını ve eğitimini üstlenmiştir.

II. Dünya Savaşı yıllarında Kızıl Ordu Başarısı Nelerdi?

Ordunun II. Dünya Savaşı’nda bütün halkı bünyesine alarak ülkeyi Moskova sınırlarına kadar gelmiş olan Alman işgalinden kurtarması ve ülkenin toparlanmasına yardım etmesi en parlak başarısı sayılır. Savaş yılları boyunca ülkenin tüm kaynaklarını seferber eden, topyekûn bir savaşı sürdüren Kızıl Ordu, Nazi Almanyası’nın yenilmesinde ve Almanya’daki Nazi rejiminin yıkılmasında etkili olan askeri güçtür. Avrupa’da 6 başkenti Nazi Almanyası’ndan almış bir ordudur ve Nazilerle esas olarak savaşan ordudur öyle ki Almanya, SSCB’nin dışındaki cephelerde toplam 69 tümen kullanmasına rağmen SSCB de kullandığı tümen sayısı 279’dur. Kızıl Ordu savaşın başında gelişmiş askeri teknolojiden, yeterli miktarda askeri araçtan ve mühimmattan yoksun olarak savaşmıştır. 1942 yılı ortalarına kadar esas olarak askerlerin ve Sovyet halkı zor şartlarda savaşmıştır. 11 milyon sivilin ölümü Sovyet halkının da zor şartlarda savaştığının kanıtıdır. Bu yıldan sonra kendi sanayisinde geliştirdiği tankları, uçakları, silahları ve mühimmatıyla savaşmıştır. Bu konuda ilerlemiş, o günün üretim koşulları derecesinde gerçekleştirmiştir. Ordu halkın da desteğini alarak Leningrad’ı 30 ay boyunca savunmuştur. Savaşın dönüm noktası; Almanların gerçek anlamda ilk defa esir verdikleri, 46.000 binadan 41.000’nin yerle bir olduğu, resmî rakamlara göre 750.000, batılı ülkelerin tahminine göre 1.000.000 insanın öldüğü tarihteki büyük direnişlerinden biri olan Stalingrad Muharebesi’dir. Almanların 6. Ordusu’nun tamamen yok olması (1943) dünyada Almanların yenileceğine dair ilk ciddi umudu doğurmuştur ki bütün II. Dünya Savaşının gidişatını belirlemiştir. Savaştan sonra 1946 yılında adı Stalin tarafından ‘SSCB Silahlı Kuvvetleri’ olarak değiştirilmişse de Kızıl Ordu olarak anılmaya devam etmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir