1. Ana Sayfa

  2. Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 40

    Notice: Trying to get property 'term_id' of non-object in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 40

    Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-includes/formatting.php on line 4477

    Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 42

    Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 42

Sosyal Güvenlik Hukuku / Online Test-3 (VİZE)


0

İsteğe bağlı sigorta primi oranı nedir?

Correct! Wrong!

İsteğe bağlı sigorta primi oranı % 32 olarak uygulanır. Bunun % 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi; % 12’si genel sağlık sigortası primidir.

Aşağıdakilerden hangisi Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı taşra teşkilatı il müdürlerinin görevlerinden biri değildir?

Correct! Wrong!

Günlük kazancı 100 TL ve meslekte kazanma gücünü %30 oranında kaybetmiş olan bir kişiye ödenecek olan sürekli iş göremezlik geliri aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Sürekli tam işgöremezlik durumunda sigortalıya 17. maddeye göre hesaplanan aylık kazancının %70’i oranında gelir bağlanır. Sürekli kısmi işgöremezlikte ise sigortalıya bağlanacak gelir, tam işgöremezlik geliri gibi hesaplanarak bunun işgöremezlik derecesi oranındaki tutar kendisine ödenir. Örneğin, meslekte kazanma gücünü %30 oranında kaybetmiş olan bir kişiye tam işgöremezlik hâlinde ödenecek olan %70’in %30’u gelir olarak bağlanacaktır.

Kısmi zamanlı olarak çalıştırılan bu öğrencilere bir saatlik çalışma karşılığı ödenecek ücret 16 yaşından büyük işçiler için belirlenmiş olan günlük brüt asgari ücretin kaçta birini geçmemek üzere üniversite yönetim kurulu tarafından belirlenir?

Correct! Wrong!

Kısmi zamanlı olarak çalıştırılan bu öğrencilere bir saatlik çalışma karşılığı ödenecek ücret 4857 sayılı İş Kanunu gereğince 16 yaşından büyük işçiler için belirlenmiş olan günlük brüt asgari ücretin dörtte birini geçmemek üzere üniversite yönetim kurulu tarafından belirlenir.

İş kazası ile meslek hastalığı arasındaki temel fark aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Meslek hastalığında tekrarlanan bir durum söz konusudur. Zaten bu durum, iş kazası ile meslek hastalığı arasındaki temel farktır.

Aşağıdakilerden hangisi kısmen sigortalı sayılanlar arasında yer almaz?

Correct! Wrong!

Şirket ortağı olanlar kısmen sigortalı sayılanlar arasında yer almaz.

İşsizlik sigortası fonu ile ilgili aşağıdakilerden hangisi doğru değildir?

Correct! Wrong!

4447 sayılı Kanun’un gerektirdiği görev ve hizmetler için mali kaynak sağlamak, piyasa şartlarında kaynakları değerlendirmek, Kanun’un öngördüğü ödemelerde bulunmak üzere işsizlik sigortası fonu kurulmuştur. Fon, Türkiye İş Kurumu Yönetim Kurulunun kararları çerçevesinde işletilir ve yönetilir. Sayıştay’ın vize ve tesciline de tabi değildir.

Aşağıdakilerden hangisi ölüm sigortasından sağlanan yardımlardan biri değildir?

Correct! Wrong!

Yaşlılık aylığı, ölüm sigortasından sağlanan yardımlardan biri değildir.

İş Kanunu’nun 71. Maddesinde çalıştırma yaşı, kural olarak kaçtır?

Correct! Wrong!

İş veren tarafından iş kazası sosyal güvenlik kurumuna süresi içinde bildirmemesi halinde bildirim tarihine kadar geçen süre içinde sigortalıya ödenecek geçici iş görmezlik ödeneği kimden tahsil edilir?

Correct! Wrong!

İş veren tarafından iş kazası sosyal güvenlik kurumuna süresi içinde bildirmemesi halinde bildirim tarihine kadar geçen süre içinde sigortalıya ödenecek geçici iş görmezlik ödeneği işverenden tahsil edilir.

Sosyal Güvenlik Hukuku / Online Test-3 (VİZE)
çalışmaya devam aşağıdaki linklerden devam edebilirsiniz... testleri gruplarınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz..
tebrik ederim... çalışmaya aşağıdaki linklerden devam edebilirsiniz..
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.


Notice: Undefined variable: category_ids in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/related-posts.php on line 68

Yazar Hakkında

Yorum Yap