1. Ana Sayfa

  2. Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 40

    Notice: Trying to get property 'term_id' of non-object in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 40

    Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-includes/formatting.php on line 4477

    Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 42

    Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 42

Sosyal Güvenlik Hukuku / Online Test-1


0

Aşağıdakilerden hangisi İşsizliködeneğine hak kazanma koşullarından değildir?

Correct! Wrong!

İşsizlik ödeneğine hak kazanma koşulları şunlardır: Belirli bir süre sigortalı olarak çalışma ve belirli bir süre prim ödeme, İş sözleşmesinin İşsizlik Sigortası Kanunu’nda öngörülen nedenlerle sona ermesi, İş sözleşmesinin askıda olmaması, Türkiye İş Kurumuna başvurma

5510 sayılı Kanuna göre, iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından ödenen geçici işgöremezlik ödeneğinin tutarı ayakta tedavilerde ne kadardır?

Correct! Wrong!

5510 sayılı Kanuna göre, iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından ödenen geçici işgöremezlik ödeneğinin tutarı ayakta tedavilerde sigortalının günlük kazancının 2/3’ü kadardır.

Aşağıdakilerden hangisi, ceza infaz kurumları bünyesinde oluşturulan atölyelerde çalıştırılan hükümlülere uygulanan sigorta kollarından biridir?

Correct! Wrong!

Aşağıdakilerden hangisi Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürlüğünün görevlerinden biridir?

Correct! Wrong!

Kurumun prim ve prime ilişkin alacaklarını tahsil ve takip işlemlerini yapmak, SGK sigorta primleri genel müdürlüğünün görevlerinden biridir.

Türkiyede ilk kez hangi yıl iş kazaları ve meslek hastalıkları ve analık sigortası kanunu ile iş ve meslek hastalığı riskine karşı kanuni koruma getirilmiştir?

Correct! Wrong!

Türkiyede ilk kez 1945 yılında iş kazaları ve meslek hastalıkları ve analık sigortası kanunu ile iş ve meslek hastalığı riskine karşı kanuni koruma getirilmiştir.

İş sahipleri veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine yapılan yardımlarından biri olan evlenme ödeneğinde, alınan gelirin ne kadar süredeki birikim tutarı peşin olarak verilir?

Correct! Wrong!

Sigortalının ölümü nedeniyle kendisine gelir bağlanmış olan kız çocuklarının evlenmeleri ve talepte bulunmaları hâlinde almakta oldukları gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin verilir.

Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu en geç hangi ayın sonuna kadar toplanır?

Correct! Wrong!

Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu, sosyal güvenlik politikaları ve uygulamaları konularında görüş bildirir. Kurul yılda bir kez en geç mart ayı sonuna kadar Bakan tarafından tespit edilen gün ve gündeme göre toplanır. Kurulun sekreterya hizmetleri Başkanlık tarafından yerine getirilir. Kurulun çalışma usul ve esasları çıkarılacak bir yönetmelikle düzenlenir (m.26).

Sosyal güvenlik kurumu başkanlığı aşağıdaki 20.05.2006 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren hangi sayılı kanunla kurulmuştur?

Correct! Wrong!

Sosyal güvenlik kurumu başkanlığı aşağıdaki 20.05.2006 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5502i sayılı kanunla kurulmuştur.

Genel sağlık sigortalısı sayılanlar, zorunlu sigortalıklarının sona erdiği tarihten itibaren kaç gün süreyle daha genel sağlık sigortasından yararlanırlar?

Correct! Wrong!

Genel sağlık sigortalısı sayılanlar, zorunlu sigortalıklarının sona erdiği tarihten itibaren on gün süreyle daha genel sağlık sigortasından yararlanırlar.

Aşağıdakilerden hangisi Sosyal Güvenlik Kurumu merkez teşkilatı ana hizmet birimlerinden biri değildir?

Correct! Wrong!

Sosyal Güvenlik Hukuku / Online Test-1
belki hocan biraz daha farklı tarzda sorar ama sen gene aşağıdaki linklerden devam et çözmeye..
iyi yoldasın, tebrik ederim..
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.


Notice: Undefined variable: category_ids in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/related-posts.php on line 68

Yazar Hakkında

Yorum Yap