1. Ana Sayfa

  2. Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 40

    Notice: Trying to get property 'term_id' of non-object in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 40

    Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-includes/formatting.php on line 4477

    Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 42

    Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 42

Sosyolojiye Giriş / FİNAL Online Test-1


0

Eğitim Sosyolojisinin kurucusu olarak görülen .... , .... yaklaşımı temel almış bir sosyologdur. Eğitimi temel amacı toplumsal yaşama hazır olmayan bireyi topluma hazırlamaya dönük olarak yetişkinlerce yapılan etki olarak görür. Bu bağlamda eğitim toplumdan topluma ve zamandan zamana da değişiklik gösterir. Yukarıdaki boşluklara aşağıdaki sosyolog-yaklaşım ikilsinden hangisi gelir?

Correct! Wrong!

Eğitim Sosyolojisinin kurucusu olarak görülen Durkheim , işlevselci yaklaşımı temel almış bir sosyologdur. Eğitimi temel amacı toplumsal yaşama hazır olmayan bireyi topluma hazırlamaya dönük olarak yetişkinlerce yapılan etki olarak görür. Bu bağlamda eğitim toplumdan topluma ve zamandan zamana da değişiklik gösterir.

İlkesel olarak nüfusun daha az görüldüğü, her yurttaşın karar süreçlerinde aktif olarak yer alabildiği yönetim biçimine ne ad verilir?

Correct! Wrong!

Marxist ve Neo Marxist yaklaşımların sınıf çatışmalarına dayalı çözümlerini temel alan yaklaşımlara göre okul ve eğitim sistemlerinin yapılanmasında aşağıdakilerden hangisi etkili olmuştur?

Correct! Wrong!

Marxist ve Neo Marxist yaklaşımların sınıf çatışmalarına dayalı çözümlerini temel alan yaklaşımlara göre okul ve eğitim sistemleri toplumun egemen güçlerinin toplumsal denetimlerini sağlamak üzere yapılanırlar. Fırsat eşitliği eşitsizlikleri örtmek için kullanılan bir araç niteliğindedir. Öğrenci başarısızlığının kökenleri daha çok okul içi süreçlerde aranır. Okulların ve öğretimin alt sınıflardan çocukların aleyhine kurgulandığını savunurlar.

Aşağıdakilerden hangisi Marx’ın kullanmış olduğu temel kavramlardan biri değildir?

Correct! Wrong!

Organik dayanışma Durkheim'in toplumsal çalışmalarda kullandığı bir kavramdır.

Anthony Giddens modernliği hangi temel kurumlar aracılığıyla tanımlar?

Correct! Wrong!

Anthony Giddens modernliği dört temel kurum aracılığıyla tanımlar. Bu kurumlar kapitalizm, endüstrileşme, gözetim ve askeri güçtür.

Otorite ile meşrutiyet arasında kurulan ilişki türüne aşağıdaki seçeneklerden hangisinde yer verilmiştir?

Correct! Wrong!

İnsanları bir arada yaşamaya, toplumlar kurmaya yönlendiren ve birbirleriyle çeşitli ilişkiler kurmalarını sağlayan hangi özellikleridir?

Correct! Wrong!

Grotius’un “toplumsallık iştihası” adını verdiği özellik, insanları bir arada yaşamaya, toplumlar kurmaya yönlendirir ve birbirleriyle çeşitli ilişkiler kurmalarını sağlar.

"Paranın Felsefesi" adlı çalışma aşağıda yer alan kişilerden hangisine aittir?

Correct! Wrong!

Simmel’in “kültürün trajedisi” (1978) olarak adlandırdığı nesnel kültürün bireysel/öznel kültür üzerinde artan hâkimiyetini ele aldığı Paranın Felsefesi (1978) adlı çalışması özellikle 20. yüzyılda kültür üzerine çalışmalarda önemli bir ilgi kaynağı haline gelmiştir.

Aşağıdakilerden hangisi toplumsal değişmenin demografik nedenleri arasında yer almaz?

Correct! Wrong!

Toplumsal değişme, nüfusun artması veya azalması, gençleşmesi veya yaşlanması, göç alması veya göç vermesi gibi demografik nedenlerle de meydana gelir.

Aşağıdakilerden hangisi Eğitim Sosyolojisi için söylenemez?

Correct! Wrong!

Sosyolojiye Giriş / FİNAL Online Test-1
havar komşular havar.. sosyoloji can çekişiyor..
very good dostum..
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.


Notice: Undefined variable: category_ids in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/related-posts.php on line 68

Yazar Hakkında

Yorum Yap