1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

Türkiye’nin Sosyal Medya Raporu

Türkiye’nin Sosyal Medya Raporu
0

Türkiye’nin Sosyal Medya Raporu

We Are Social ve HootSuite tarafından hazırlanan “Dijital in 2020” Raporu’na göre 1 yaklaşık 7.75 milyarlık dünya nüfusunun % 67’si mobil cihaz kullanıcısı, % 59’u internet kullanıcısı, % 49’i aktif sosyal medya kullanıcısı. Sosyal medya penetrasyonunda dünya ortalaması % 49. Bu oran Türkiye’de %64 seviyesinde. Sosyal medyada geçirilen zaman dünyada ortalama günde 2 saat 24 dakika. Bu süre Türkiye’de 2 saat 51 dakika. Sosyal medya platformlarına üyelik sayısı dünyada ortalama 8,6. Bu sayı Türkiye’de 9,1.

Aynı raporuna göre; dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya uygulaması 2,449 milyar kişi ile Facebook. Youtube 2 milyar, Whatsapp 1,6 milyar, FB Messenger 1,3 milyar, Weixin/Wechat 1,151 milyar, Instagram 1 milyar, Tiktok 800 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Rapora göre Türkiye’deki internet kullanıcılarının en fazla kullandığı sosyal medya platformu % 90 ile Youtube. Daha sonra sırasıyla Instagram, Whatsapp, Facebook, Twitter ve FB Messenger geliyor.

Tüm bu rakamlar sosyal medyanın insanların hayatında ne kadar çok yer kapladığını gösteriyor. Sosyal medyayı kullananlara ulaşabilmek ve onlarla etkileşime girmek konusunda yapılabilecek en önemli çalışmaların başında iyi bir içerik planlaması yapmak gelmektedir. İnsanların beğeneceği ve arkadaşlarıyla paylaşmak isteyeceği içerikleri oluşturabilen kurumlar sosyal medyada başarılı oluyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir