1. Anasayfa
 2. Psikoloji

Psikoloji / Çözümlü Online Test-3 (Vize)

Psikoloji / Çözümlü Online Test-3 (Vize)
7

Aşağıdaki korelasyon katsayılarından hangisi iki değişken arasındaki daha kuvvetli bir ilişkiyi gösterir?

Correct! Wrong!

-0.9

Bilimsel yöntemin temel özelliklerinden olan nesnellik kişiden kişiye değişmeyen yargılardan ve ölçülebilen verilerin analizleriyle açıklanmaktadır. Buna göre aşağıdakilerden hangisi nesnelliğe uygun bir örnektir?

Correct! Wrong!

Herhangi bir sistematik metoda dayanmayan bir araştırmanın bilimsel değeri yoktur. Bilimsel bilginin özellikleri düşünüldüğünde bunun nedeni aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir?

Correct! Wrong!

Genelde bilim, özelde de psikoloji biliminde bilginin üretimi sistematik bir metot ile gerçekleşir. Bu şekilde araştırmacılar sonraki araştırmacılara, bu yöntemi takip ederseniz siz de benim gibi bu bilgiye ulaşabilirsiniz demektedir.

Beyin kabuğu ile ilhili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğru değildir?

Correct! Wrong!

Duysal ve motor sinyaller arasında bağlantıların kurulduğu yer omurilik ve beyin sapıdır. Omurilik ve beyin sapı aynı zamanda çevresel sinirlerin merkezî sinir sistemine giriş ve çıkış yaptığı yerdir.

Her iki gözün retinasında oluşturulan görüntülerin karşılaştırılması sonucu oluşan derinlik algısı işlemine ne isim verilir?

Correct! Wrong!

Bir görüntüyü iki gözle izlemek derinlik algısı için fazladan ve ilave bir bilgi sağlamaktadır. Bu bilgi, iki gözün içeriye doğru (burun yönünde) hareket ettirilmesi ile odaklanılan objenin fovea ile görülmesinin sağlanması sonucu meydana gelmektedir. İki göze bağlı bir diğer ipucu ise iki gözde oluşan görüntünün arasındaki küçük farktır. On metre ve aşağısındaki uzaklıklardaki objeler için her iki gözde oluşan görüntüler birbirlerinden bir oranda farklıdır. Bu iki farklı görüntünün kortekste birleştirilmesiyle üç boyutlu görüntü elde edilmektedir. Her iki gözün retinasında oluşturulan görüntülerin karşılaştırılması sonucu oluşan derinlik algısı işlemine de stereopsis denir.

Beyin omurilik sıvısının olmaması, aşağıdaki durumlardan hangisinde büyük bir tehlikeye yol açabilir?

Correct! Wrong!

Beynin dış yüzeyini saran ilk iki zar arasındaki alanlar, beynin içindeki boşluklar ve bu boşlukların omurilikteki devamı olan merkezî kanal beyin omurilik sıvısı ile doludur. Beyin omurilik sıvısı merkezî sinir sistemi için, fiziksel ve kimyasal bir tampon işlevi görür. Eğer beyin omurilik sıvısı olmasaydı, beyin kafa çarpmaları ve hatta ani kafa hareketleri sonucunda dahi zarar görebilirdi.

Aşağıdaki fonksiyonlardan hangisi dopamin ile ilgilidir?

Correct! Wrong!

Dopaminin kanıtlanmış fonksiyonu hareket, öğrenme, ödül, motivasyondur.

Nörotransmiterlerle ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

Correct! Wrong!

Nörotransmiterler akson uçlarından salınan kimyasal haberci moleküllerdir.

Çocukların doğuştan gelen zihinsel dil bilgisine sahip olduğunu ve bunun da dil öğrenme için bir temel oluşturduğunu öne süren kimdir?

Correct! Wrong!

Chomsky (1956), çocukların doğuştan gelen zihinsel dil bilgisine sahip olduğunu ve bunun da dil öğrenme için bir temel oluşturduğunu öne sür- müştür. Chomsky bir dilin öğrenilmesinde davranışçıların ileri sürdükleri uya- ran-tepki öğrenme yaklaşımına karşı çıkarak insan dilinin anlaşılmasında bilişsel mekanizmaların önemine vurgu yapmaktadır.

"Bir olguyu ve olgular arasındaki ilişkiyi ........... bir biçimde açıklayan genel bilgi ve açıklama düzenidir". Kuramın bu tanımda boşluğu dolduran kelime aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Kuram bir sistematik bilgi bütünüdür. Böyle olduğu için de nesnelliği, açıklığı vb. kapsar.

Psikoloji Dersi Bazı Test Çalışmaları

Diğer Testler İçin Tıklayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir