1. Anasayfa
 2. Sektörel

Helikopter Nedir? ve Helikopterlerin Üretim Amaçları

Helikopter Nedir? ve Helikopterlerin Üretim Amaçları
0

Helikopterler

Helikopterler, taşıma kuvveti kazanabilmek için pervanelere ihtiyaç duyan, dikey kalkış/iniş yapabilen hava araçlarıdır. Pervaneler pal adı verilen ve uçak kanadının uçma sağlama prensibine benzer şekilde hareket kanatlardan oluşur. Pervanenin dönmesiyle oluşan basınç farkı helikopterin havada kalmasını sağlar. Havada kalmayı başaran hava aracının herhangi bir yöne gitmesi için pervanenin dönme düzlemi o yöne doğru eğilir. Böylelikle helikopteri yönlendirmek mümkün olur. Bir diğer pervane de kuyrukta yer alır. Bu pervanenin görevi ise sürekli dönmekte olan ana pervanenin havada herhangi bir noktaya sabit olmaya helikopteri de döndürmek istemesiyle ortaya çıkan momentuma karşı koymaktır.

Helikopterler iniş-kalkış için küçük alanları kullanmaları ve özellikle dar alanlara dikey iniş/kalkış yapabilmeleri nedeniyle tercih edilirler. Taşıma kapasitelerinin sınırlı olması da kapasite kullanımı açısından fayda sağlar. Buna karşılık ağır ve büyük hacimli yüklerin taşınabilmesi için geliştirilmiş helikopter modelleri de bulunmaktadır. Günümüzde helikopterler ticari ve askeri olmak üzere iki ana grupta kullanım imkânı bulunmaktadır.

 

1. Ticari Helikopterler

Ticari helikopterler yolcu ve yük taşıma amaçlı olarak kullanılan helikopterlerdir. Yolcu taşımacılığında tıpkı özel uçaklarda olduğu gibi iş adamları ya da devlet adamları tarafından hızlı ve kolaylıkla iniş–kalkış yapabilen araçlar olmaları nedeniyle tercih edilmektedirler. Özellikle önemli tesislerin ya da özel kullanılacak kişinin kullanacağı yerin yakınında hatta bahçesinde veya çatısında heliport adı verilen iniş–kalkış alanları kolaylıkla inşa edilebilir böylelikle bu hizmete erişim imkânı sağlanmış olur.

Yük taşımacılığında daha çok kara yolu taşımacılığı tercih edilmekteyse de hava yoluyla bazı yüklerin taşınması söz konusu olabilir. Ancak hava yoluyla taşınan yükler de hava kargo şirketleri tarafından kargo uçaklarında ya da yolcu uçaklarının kargo bölümlerinde taşınmaktadır. Bu nedenle yük taşımacılığında helikopterler sıkça tercih edilen araçlar değildir. Buna karşılık, taşınacak yükün özellikleri özellikle hacim ile ilgili sorunlar olduğunda ya da kalkış–varış noktalarındaki erişim, açık alan sorunları nedeniyle helikopterler tercih edilebilmektedir.

 

2.  Askerî Helikopterler

Askerî stratejinin temel başarı faktörleri arasında hızlı hareket etmek ve esneklik olduğu sürece askerî operasyonlarda helikopterlere ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle az sayıda askerî personelin bir noktadan bir operasyon noktasına (ya da tam tersine) taşınması söz konusu olduğunda helikopterlerin kısıtlı alanlara pratik iniş–kalkış yapmaları önemli bir avantaj sağlar. Aynı şekilde operasyonlara lojistik destek sağlamak için erzak, cephane ve diğer araçların nakledilmesinde de küçük kapasiteli, esnek operasyon yapan helikopterler tercih edilmektedir. Tank, top ve benzeri hacimlere sahip araçların taşınması için geliştirilmiş ve önemli zaman ve maliyet avantajı sağlayan helikopterler de neredeyse tüm ülkelerin ordularında kullanılmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir