1. Anasayfa

 2. Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 45

  Notice: Trying to get property 'term_id' of non-object in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 45

  Notice: Undefined offset: 0 in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 46

  Notice: Trying to get property 'term_id' of non-object in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 46

  Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-includes/formatting.php on line 4494

  Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 48

  Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 48

Psikolojiye Giriş / Çözümlü Online Test-4 (VİZE)


0

Aşağıda yer alan duyu sistemi - alıcı hücreler eşleşmelerinden hangisi doğrudur?

Correct! Wrong!

Dokunma duyu organının alıcı hücreleri derideki hücrelerdir. Bu hücreler beyindeki somasentori korteks isimli bölüm yardımıyla işlenmektedir.

Sinir hücreleri arasında iletiyi sağlayan özelleşmiş bağlantı bölgelerine ........ denir.

Correct! Wrong!

Sinir hücreleri arasında iletiyi sağlayan özelleşmiş bağlantı bölgelerine sinaps denir.

Psikolojide ölçmeyle ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

Correct! Wrong!

Psikolojide ölçme soyut olguların sayısallaştırılmasını sağlar.

19. yüzyılda yasamış olan Phineas Gage adlı bir demir yolu isçisi geçirdiği kaza sonucu kişilik değişimine yol açan davranışlar göstermiştir. Bu örnek beyindeki hangi bölümün etkilendiğini göstermektedir?

Correct! Wrong!

Ön (anterior) ilişkilendirme alanı frontal lobun en ön kısmında motor ve önmotor korteksin önünde yerleşmiştir. Bu bölgeye prefrontal korteks adı verilir. Prefrontal ilişkilendirme alanı; yargılama, uygun davranışsal yanıtların seçimi, geleceğe yönelik planlanma ve işleyen bellek gibi işlevlerde özelleşmiştir. Ön ilişkilendirme alanlarının işlevlerini yansıtan bilinen ilk tarihsel örnek 19. yüzyılda yasamış olan Phineas Gage adlı bir demir yolu isçisinin geçirdiği kaza ile ilgilidir. Şekil 3.21’ de görüldüğü gibi kafatasına saplanan demir bir çubuk, Gage’ in özellikle prefrontal korteksinde yaygın hasara ve bunun sonucunda da kişilik değişimi olarak açıklanabilecek davranışsal değişiklere neden olmuştur.

Sağ ve sol beyin yarım küreleri sinir lifi demetlerinden oluşan bir yapı ile birbirine bağlanır. bu yapıya verilen isim aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Sağ ve sol beyin yarım küreleri sinir lifi demetlerinden oluşan bir yapı ile birbirine bağlanır. bu yapıya korpus kallosum denir.

Bir ölçeğin aynı koşullar altındaki her ölçümde aynı sonucu vermesi, rastlantıya bağlı ölçüm hatalarından arınmış olması ölçeğin hangi özelliğini yansıtır?

Correct! Wrong!

Ölçümsel güvenilirlik

Stres düzeyinin iş performansı üzerindeki etkisinin ölçüldüğü bir araştırmada bağımlı değişken aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

İnsan doğasını "içsel güçler ve çelişkiler tarafından kontrol edildiği" görüşüne dayalı olarak açıklayan psikoloji yaklaşımı aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Psikodinamik yaklaşım, insan doğasını "içsel güçler ve çelişkiler tarafından kontrol edildiği" görüşüne dayalı olarak açıklar.

Aşağıdakilerden hangisi "Test-yeniden test güvenirliği" için uygun bir örnektir?

Correct! Wrong!

Bir testi belli bir kişiye yeniden uyguladığımızda ne kadar benzer sonuç alıyorsak testin test-yeniden test güvenirliği o kadar yüksektir.

Darwin’in evrim teorisine paralel olarak algıların, hafızanın, ya da diğer akılsal süreçlerin insanların ortamlarına adapte olmalarını nasıl kolaylaştırdığına odaklanan psikoloji okulu aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

William James ve G. Stanley Hall Amerika’daki ilk psikoloji laboratuvarlarını kurmuşlar ve psikolojiye yön vermişlerdir. James hem Wundt’un hem de yapısalcıların yaklaşımlarını reddetmiştir. James’e göre bilinci kendi başına çalışamayacak parçalara bölmenin bir anlamı yoktur. Bunun yerine, Darwin’in evrim teorisine paralel olarak James algıların, hafızanın, ya da diğer akılsal süreçlerin insanların ortamlarına adapte olmalarını nasıl kolaylaştırdığına odaklanmıştır. Bu akıma “işlevselcilik” denmektedir ve bu akım bilincin insanların karar verme ve problem çözme gibi becerilerinde nasıl rol oynadığını anlamaya yönelmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Notice: Undefined variable: category_ids in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/related-posts.php on line 68

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir