1. Ana Sayfa
  2. Siyaset Bilimi

Siyaset Bilimi ve İktisat Arasındaki İlişki Nedir?

Siyaset Bilimi ve İktisat Arasındaki İlişki Nedir?
0

Siyaset Bilimi ve İktisat

İktisat genel olarak insanların üretim ve bölüşüm ilişkilerine konu olan kıt kaynakların insan ihtiyaçlarının karşılanmasında yol açtığı sorunlara çözümler arayan bir sosyal bilim dalıdır. Hangi malların ne miktarda üretilip, paylaşılacağı, bu çerçevede oluşan piyasaların özellikleri, fiyat, istihdam, gelir dağılımı gibi konular iktisat biliminin başlıca çalışma alanlarını oluşturur. İktisat bilimi mikro ve makro iktisat olmak üzere iki temel dala ayrılır.

Makro iktisat ülke ekonomisinin, dünya ekonomisi ile etkileşimini, bu çerçevede kalkınma, istihdam, bütçe dengesi gibi içinde siyasal otoritelerin kararlarının da belirleyici olduğu konularla ilgilidir. Aynı zamanda kıt kaynakların paylaşımı sorunu siyasal rekabetin önemli dinamiklerinden biridir. Bu nedenlerle sosyal ilişkilerin iktisadi çözümlemeleri siyaset bilimi için veri oluşturur ve siyasal rekabetin açıklanmasına yardımcı olur.

Siyasal otoritelerin iktisat politikalarının belirlenmesindeki rolleri de bu iki disiplini birbirleri ile çok yakın çalışmaya yönlendiren diğer bir unsurdur. Siyasal kararların alınmasında çıkar gruplarının talepleri, siyasal hareketlerin iktisadi dinamikleri, iktisadi politikaların gelir dağılımı üzerindeki etkileri, ekonomik krizlerin siyasal sonuçları, siyasi istikrar-iktisadi istikrar ilişkisi gibi pek çok alanda her iki bilim dalının araştırmaları sonucu elde edilen veriler bilimsel analizin geliştirilmesinde karşılıklı olarak yararlanılan kaynakları oluşturur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap