1. Anasayfa
 2. Sağlık Yönetimi

Günümüzde Sağlığı Geliştirme ve Hemşirelik mesleği

Günümüzde Sağlığı Geliştirme ve Hemşirelik mesleği
0

Günümüzde Sağlığı Geliştirme ve Hemşirelik mesleği

Yeni yüzyılda, dünyadaki tüm bireyler büyük bir sağlık siteminin bir parçası olarak tanımlanmaktadır. Dünya ülkelerinde var olan bir sağlık sorunun sadece o ülke sınırlar içerisinde kalmayarak diğer ülkeleri de etkilediği fark edilmiştir. Bu nedenle, sağlıklı olmayı başarmak için küresel ölçütte aşağıda belirtilen stratejiler önerilmiştir:

 

 1. Bireyleri güncel sağlık bilgisi ve karar verme fırsatları sağlayarak yetkilendirmek,
 2. Birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek,
 3. Sağlık profesyonelleri için sağlığı koruma ve geliştirme konularında eğitim programları geliştirmek,
 4. Kritik, önemli sağlık problemlerinde bilim ve teknolojiden yararlanmak,
 5. Şiddet gibi çözümü zor konularda yeni yaklaşımlar kullanmak,
 6. Az gelişmiş ya da gelişen ülkelerde kültürel olarak uygun desteği sağlamak,

 

Sağlığı geliştirme oldukça karmaşık bir yapı olması nedeniyle küresel sağlığın oluşumda güçlüklere neden olmuştur. Bu nedenle hemşireler tarafından sağlığın korunması ve geliştirilmesi ve bu konuda uluslararası işbirliğinin sağlanması için Dünya Sağlık Örgütü içerisinde bir merkez oluşturulmuştur. Dünyanın birçok yerinde hemşireler yenilikçi modellerin ve bilgilerin paylaşımını sağlayarak, sağlığı geliştirme odaklı yeni müfredatlar ve yaklaşımlar geliştirdiler. Bu yaklaşımlar, hemşire öğrencilerin sağlığı koruma ve geliştirmede etkili ve kaliteli eğitim almasına, danışmanlık yapmasına ve konu ile ilgili ulusal stratejiler geliştirilmesine olanak sağlamıştır.

Hemşireler bireylerin, ailelerin ve toplumun sağlık davranışlarını değiştirmede dünyada esas ve önemli rol oynayabilirler. Bu nedenle sağlığı geliştirmede hemşire liderlerin gelişimi uluslararası öncelik taşımaktadır.

Hemşirelik mesleği, sağlığı geliştirme stratejilerinin uygulamaya geçirilmesinde, sağlık alanında yer alan profesyonel meslekler arasında en güçlü konumda yer almaktadır. Hemşirelerin çok iyi eğitim almaları, sayıca fazla olmaları ve birey/ toplumla birlikte çalışmaları nedeniyle sağlığı geliştirme stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulanmasında etkili oldukları ileri sürülmüştür. Hemşire araştırıcılar 1990’lı yıllarda sağlığı geliştirme kavramı ile çalışmaya başlamışlar ve hemşirelik mesleğinde hangi rollerin bu kapsamda ele alınması gerektiğini incelemişlerdir. Günümüzde hemşirelikte sağlığı geliştirme ile ilgili bilgi kapasitesi oldukça genişlemiş ve hemşire araştırmacıların yaptığı deneysel çalışmalarla kanıt değeri yüksek bilgilere ulaşılmaya başlanmıştır. Hemşirelikte sağlığı geliştirme modeli Pender tarafından geliştirilmiş ve birçok araştırmada test edilmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir