1. Ana Sayfa

  2. Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 40

    Notice: Trying to get property 'term_id' of non-object in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 40

    Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-includes/formatting.php on line 4477

    Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 42

    Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 42

Bilimsel Araştırma Yöntemleri / VİZE Online Test-5


0

Bir problemi çözmek ya da yerel bir uygulama hakkında bilgi vermek için bilgi toplamak amacıyla bir ya da daha fazla kişi, ya da gruplar tarafından yapılan araştırma aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Eylem araştırması:Bir problemi çözmek ya da yerel bir uygulama hakkında bilgi vermek için bilgi toplamak amacıyla bir ya da daha fazla kişi, ya da gruplar tarafından yapılan araştırmadır.

Nitel araştırmanın başlangıcında oluşturulan kavramsal ve yöntemsel yapı süreç içerisinde değişikliğe uğraması, hangi özelliği ile ilgilidir?

Correct! Wrong!

Nitel araştırmanın başlangıcında oluşturulan kavramsal ve yöntemsel yapı süreç içerisinde değişikliğe uğraması araştırma deseninde esnekliğin tanımıdır.

"Ayşe öğretmen gerçekleştireceği küçük çaplı eylem araştırması için dört haftalık ders planlanı yapmıştır. Fakat uygulamaya başladıktan sonra bir hafta daha uzatmıştır." örnek olayda yaşanan durumun, eylem araştırmasının hangisi özelliği ile açıklanması daha uygundur?

Correct! Wrong!

Eylem araştırmalarının süresi değişkendir. Bir eylem araştırmasının süresi, araştırma sorusuna, araştırmanın doğasına, araştırma çevresine ve toplanan verilerdeki ölçütlere göre belirlenir.

Aşağıdakilerden hangisi tarama türünde bir araştırma modelidir?

Correct! Wrong!

Derin bir incelemeye tabi tutulabilecek sınırlı sayıda ancak bilgi bakımından zengin durumların çalışılmasını öngören örnekleme tekniğine ne ad verilir?

Correct! Wrong!

“Varolan şeylerin tek tek ya da ilişkiler halinde tanınması” bilimin aşağıdaki işlevlerinden hangisine aittir?

Correct! Wrong!

Ayşe Hanım okullarda verilen Fen Bilgisi eğitimini niteliğini araştırdığı çalışması için uçlardaki durumları temsil edecek birimleri seçmeye çalışarak hem devlet ve özel okullardan veri toplamıştır. Ayşe Hanım'ın bu kapsamda hangi örneklemeyi kullandığı söylenebilir?

Correct! Wrong!

Maksimum çeşitlilik örneklemesinin amacı çeşitlilik gösteren durumlar arasında ortak ya da paylaşılan olguların olup olmadığını bulmaya çalışmak ve bu çeşitliliğe göre problemin farklı boyutlarını ortaya koymaktır. Örneğin okullar ele alındığında, devlet ya da özel okul statüsü, merkez/taşra ayrımı, sosyo ekonomik farklılıklar maksimum çeşitliliğin sağlanmasında ele alınacak boyutlar olabilir.

Aşağıdakilerden hangisi nitel araştırmanın anahtar kavramlarından biri değildir?

Correct! Wrong!

Aşağıdakilerden hangisi bilimin tanımlarından biri değildir?

Correct! Wrong!

Aşağıdakilerden hangisi eylem araştırmasının mesleki açılardan yararlarından biri değildir?

Correct! Wrong!

Bilimsel Araştırma Yöntemleri / VİZE Online Test-5
bu sınavı geçmek istediğine emin miyiz?
işte bu iyi yoldasın...
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.


Notice: Undefined variable: category_ids in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/related-posts.php on line 68

Yazar Hakkında

Yorum Yap