1. Anasayfa
 2. Sosyal Güvenlik Hukuku

Sosyal Güvenlik Hukuku / Online Test-2 (VİZE)

Sosyal Güvenlik Hukuku / Online Test-2 (VİZE)
8

Aşağıdakilerden hangisi uzun vadeli sigorta kolları bakımından sigortalılığın başlangıcından aylık bağlama talebinde bulunulan zamana kadar geçen süreye verilen isimdir?

Correct! Wrong!

Sigortalılık süresi, sigortalı olarak ilk defa çalışılmaya başlanan tarihten sigortalının aylık talebinde bulunduğu ya da öldüğü tarihe kadar geçen süredir.

Aşağıdaki seçeneklerden hangisinde, Uzun Vadeli Sigorta Kolları doğru olarak verilmiştir?

Correct! Wrong!

Uzun vadeli sigorta kolları dendiğinde malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları akla gelmektedir. Uzun vadeli sigorta kollarında amaç; malullük veya yaşlanma nedeniyle verimleri düşen, güçleri azalan ve çalışamayacak duruma gelenlere yaşamlarının geri kalan kısmında Devlet garantisi altında sürekli bir sosyal gelir sağlamaktır. Ölüm sigortası bakımından ise sigortalının veya kendisine yaşlılık veya malullük aylığı bağlanan kişinin ölümü halinde geride kalan hak sahiplerine sürekli bir sosyal gelir bağlanması ve onların mağduriyetlerinin önlenmesi amaçlanmıştır.

Hastalık sigortası ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi doğrudur?

Correct! Wrong!

Geçici iş göremezlik ödeneği kimi durumlarda Kurumca ödenmez yahut belirli oranda kesilir. Bu gibi durumlardan bir tanesi de sigortalının ağır kusurudur. Bu bağlamda sigortalının ağır kusuru nedeniyle hastalanan sigortalının kusur derecesi esas alınarak geçici işgöremezlik ödeneği, üçte birine kadarı Kurum tarafından azaltılır.

Ölüm sigortasında hak sahiplerine bağlanacak aylıklar hak sahipliğinin ölüm tarihinden sonra kazanılması halinde ölümden ne kadar zaman sonra başlar?

Correct! Wrong!

Ölüm sigortasından sigortalının hak sahiplerine bağlanacak aylıklar; sigortalının ölüm tarihini, hak sahibi olma niteliğinin ölüm tarihinden sonra kazanılması halinde, bu niteliğin kazanıldığı tarihi takip eden ay başından itibaren başlatılır (m.35/1). Ölüm aylığı her ay peşin olarak ödenir (m.55/6). Hak sahiplerine bağlanan aylıklar, hak sahibi olma şartlarında değişiklik olursa değişiklik tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren kesilir.

Kısa çalışma ödeneğinin süresini altı aya kadar uzatmaya ve işsizlik ödeneğinden mahsup edilip edilmeyeceğini belirlemeye yetkili merci aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneğinin süresini altı aya kadar uzatmaya ve işsizlik ödeneğinden mahsup edilip edilmeyeceğini belirlemeye yetkilidir.

Sigortalının ölümü nedeniyle kendisine gelir bağlanmış olan kız çocuklarının evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde halen almakta oldukları gelirin kaç katı bir defaya mahsus olmak üzere ödenir?

Correct! Wrong!

Sigortalının ölümü nedeniyle kendisine gelir bağlanmış olan kız çocuklarının evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde halen almakta oldukları gelirin 2 katı bir defaya mahsus olmak üzere ödenir.

Aşağıdakilerden hangisi Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu’nun görevlerinden biri değildir?

Correct! Wrong!

Aşağıdakilerden hangisi Sosyal Güvenlik Kurumu'nun gelirlerinden biri değildir?

Correct! Wrong!

Aşağıdakilerden hangisi sosyal güvenlik kurumu giderlerinden birisi değildir?

Correct! Wrong!

5510 sayılı Kanununa göre stajyerler hangi sigorta kolu bakımından koruma kapsamındadır?

Correct! Wrong!

Sosyal Güvenlik Hukuku / Online Test-2 (VİZE)
testleri çözdükçe daha iyi olacaktır...
tebrik ederim.. çalışmalarının sonunda geçeceğini düşünüyorum..

Sosyal Güvenlik Hukuku Dersi Bazı Test Çalışmaları

Diğer Testler İçin Tıklayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (8)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir