1. Anasayfa
  2. Bilimsel Araştırma Yöntemleri

Bilimsel Araştırma Yöntemleri / VİZE Online Test-4

Bilimsel Araştırma Yöntemleri / VİZE Online Test-4
1

Eylem araştırmasını “sosyal değişimi sağlamak amacıyla sistematik olarak bilgi toplama süreci” olarak tanımlayan Bogdan ve Biklen'e göre eylem araştırması çeşitleri nelerdir?

Correct! Wrong!

Bogdan ve Biklen eylem araştırmasını, “katılımcı eylem araştırması” ve “politik eylem araştırması” olarak ikiye ayırmaktadır.

6000 kadın, 4000 erkekten oluşan bir evrenden cinsiyet değişkeni dikkate alınarak 2000 kişilik bir örneklem oluşturulmak isteniyor. Bu evrenden seçilecek kadın ve erkek sayısı aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Aşağıdakilerden hangisi bilimin özelliklerinden biri değildir ?

Correct! Wrong!

Görecelilik haricindeki seçeneklerde Bilimin özellikleri verilmiştir.

Bilimsel yöntemleri düşünecek olursak tüm bilimsel yöntemlerin atası ve en önce kullanılan yöntem aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Tarihsel olarak ilk kullanılan yöntem Gözlemsel (Ampirik) yöntemdir. Bu gerçek ilk çağlarda yeterli bilgi birikimi yahut bilimsel araç gereç olmayışı ile de anlaşılabilir.

Hakkında araştırma yapılacak sonlu evrenin bütün birimlerinin sayılması işlemi aşağıda verilen kavramlardan hangisi ile açıklanmaktadır?

Correct! Wrong!

Genel evren, tanımlanması kolay, fakat ulaşılması güç ve çoğu zaman imkânsız olan birimler bütünüdür. Çalışma evreni, araştırmacının, ya doğrudan gözleyerek ya da ondan seçilmiş bir örnek küme üzerinde yapılan gözlemlerden yararlanarak, hakkında görüş bildirebileceği evrendir. Hakkında araştırma yapılacak sonlu evrenin bütün birimlerinin sayılması işlemine tam sayım adı verilir. Örneklem, evren içerisinden belirli yöntemlerle seçilen ve evreni temsil etme yeteneğine sahip birimlerin oluşturduğu topluluktur. Örneklem hacmi ise, örneklemi oluşturan birimlerin sayısına denir.

Aşağıdakilerden hangisi eylem araştırmasının öğretmenlerin mesleki gelişimleri açısından yararları arasında yer almaz?

Correct! Wrong!

Henson, eylem araştırmasının öğretmenlerin mesleki gelişimleri açısından yararlarını şu şekilde açıklamıştır: • Öğretmenlerin kendi sınıfları hakkında yeni bilgiler edinmesini sağlar. • Öğretmenlerde yansıtıcı öğretme ve düşünmeyi geliştirir. • Öğretmenlerin eğitim ile ilgili bilgi dağarcığını artırır. • Öğretmenleri kendi güçlerinin sorumluluğunu almaya yönlendirir. • Uygulama ve öğrenci başarısı arasındaki bağı güçlendirir. • Öğretmenleri yeni düşünceler ve yeni şeyler öğrenmeye teşvik eder. • Öğretmenlerin etkili uygulamalar gerçekleştirmelerini sağlar.

Bilimde sistematik veri toplama ve analiz etme sürecine ne ad verilir?

Correct! Wrong!

Bilimde sistematik veri toplama ve analiz etme sürecine bilimsel yöntem adı verilir.

Aşağıdakilerden hangisi bir bilimsel araştırma sürecinde bulunması gereken özelliklerden biri değildir?

Correct! Wrong!

Bilimsel araştırmalarda raporlamalar yansız, önyargısız ve bulgulara dayalı olarak yazılmalıdır.

Aşağıdakilerden hangisi süreksiz bir değişkendir?

Correct! Wrong!

Amacı ortalama durumları çalışarak belirli bir alan hakkında fikir sahibi olmak ya da alan, konu, uygulama veya yenilik konusunda bilgisi olmayanları bilgilendirmek olan örnekleme çeşidine ne ad verilir?

Correct! Wrong!

Amacı ortalama durumları çalışarak belirli bir alan hakkında fikir sahibi olmak ya da alan, konu, uygulama veya yenilik konusunda bilgisi olmayanları bilgilendirmek olan tipik durum örneklemesi yeni bir uygulamanın veya yeniliğin tanıtımın da, uygulamanın yapıldığı ya da yeniliğin olduğu bir dizi durum, kişi ve grup arasından en tipik bir veya birkaç tanesi saptanmasıdır. Bu örnekleme yöntemi araştırma problemi ile ilgili olarak evrende yer alan çok sayıdaki durumdan tipik olan bir durumun belirlenerek örnek üzerinden bilgi toplanmasını gerektirmektedir.

Bilimsel Araştırma Yöntemleri / VİZE Online Test-4
Biraz daha çalışman faydalı olacak sanırım..
iyi işti başarılar dilerim..

Bilimsel Araştırma Yöntemleri Bazı Test Çalışmaları

Diğer Testler İçin Tıklayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
  • 0
    be_endim
    Beğendim
  • 0
    alk_l_yorum
    Alkışlıyorum
  • 0
    e_lendim
    Eğlendim
  • 0
    d_nceliyim
    Düşünceliyim
  • 0
    _rendim
    İğrendim
  • 0
    _z_ld_m
    Üzüldüm
  • 0
    _ok_k_zd_m
    Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir