1. Ana Sayfa

  2. Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 40

    Notice: Trying to get property 'term_id' of non-object in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 40

    Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-includes/formatting.php on line 4477

    Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 42

    Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/breadcrumb.php on line 42

Bilimsel Araştırma Yöntemleri / FİNAL Online Test-2


0

İlköğretim öğrencilerinin matematik testi puanlarının onların gelecekteki matematik başarılarının tahmininde kullanılabilmesi bu testin hangi özelliğiyle ilgilidir?

Correct! Wrong!

Aşağıdakilerden hangisi ölçülen özelliğin hiç olmadığını gösteren ölçek türüne bir örnektir?

Correct! Wrong!

Ölçülen özelliğin hiç olmadığını gösteren ölçek türü Oranlı ölçektir ve terazi buna örnek olarak verilebilir. Termometre, takvim, saat, final sınavı eşit aralıklı ölçeğe örnektir. Eşit aralıklı ölçeklerde izafi (göreli) bir sıfır noktası vardır. Doğru cevap E seçeneğidir.

Aşağıdakilerden hangisi araştırma ve araştırmacının tanıtıldığı bölümdür?

Correct! Wrong!

Kapak: Araştırma ve araştırmacının tanıtıldığı bölümdür.

Miktar ya da derecenin istatistiksel farklılıklarına dayalı olarak incelenmesini içeren araştırma türüne ad verilir?

Correct! Wrong!

Miktar ya da derecenin istatistiksel farklılıklarına dayalı olarak incelenmesini içeren araştırma türüne nicel araştırma adı verilir.

Anahtar kelimeler aşağıdaki araştırma raporu bölümlerinden hangi ikisinin arasında bulunur?

Correct! Wrong!

Bireylerin kişilik özellikleri ve uyum düzeyleri hakkında bilgi toplamaya, psikolojik ihtiyaç ve değerlerini ortaya çıkarmaya yarayan ölçme aracı aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Araştırmacı ölçme aracını aynı gruba belirli bir zaman aralığıyla iki kez uygulanmış ve bireylerin birinci uygulamada aldıkları puanlar ile ikinci uygulamada aldıkları puanlar arasındaki korelasyon katsayısını 0.70 olarak hesaplamıştır. Bu ölçme aracının güvenirlik katsayısı kaçtır?

Correct! Wrong!

Herhangi bir ortamda ya da kurumda oluşan davranışı ayrıntılı olarak tanımlamak amacıyla kullanılan nitel veri yöntemi aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Çevremizde gelişen olayları incelemek ve olaylara anlam vermek için gözlem yaparız bu nedenle gözlem günlük yaşantımızın bir parçasıdır. Gözlem herhangi bir ortamda ya da kurumda oluşan davranışı ayrıntılı olarak tanımlamak amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

İkiden fazla grup ya da değişkeni istatiksel hata yapmadan karşılaştırmak için kullanılan yöntem aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Aşağıdakilerden hangisi bir ölçme aracının güvenirliğini etkileyen faktörlerdendir?

Correct! Wrong!

Bir ölçme aracının bir uygulanışından diğer uygulanışına elde edilen sonuçların tutarlığını ifade eden güvenirliği etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlar testin kendisiyle ilgili faktörler, uygulama koşulları, testi alan öğrenci ya da öğrenci grubu ile ilgili etkenler ana başlıkları altında toplanabilir.

Bilimsel Araştırma Yöntemleri / FİNAL Online Test-2
Ha gayret biraz daha pratik yapmalısın..
Nice... iyi yoldasın...
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.


Notice: Undefined variable: category_ids in /home/hukukde2/notalbunu.com/wp-content/themes/geoit/frameworks/template-parts/extras/related-posts.php on line 68

Yazar Hakkında

Yorum Yap