1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Enflasyon ve Deflasyon Arasındaki Fark Nedir?

Enflasyon ve Deflasyon Arasındaki Fark Nedir?
0

Enflasyon ve deflasyon, ekonomik kavramlar olup, genellikle para biriminin değerinin değiştiği zamanların ölçümü için kullanılırlar. Enflasyon, bir ülke para biriminin değerinin zamanla düştüğü durumdur. Bu, genellikle ülkede üretilen mallar ve hizmetlerin fiyatlarının zamanla yükseldiği anlamına gelir. Örneğin, bir ülkede enflasyon oranı yüksekse, insanlar o ülkede para birimleri ile satın alabilecekleri malların ve hizmetlerin fiyatlarının yükseleceğini beklerler. Bu nedenle, insanlar o ülkede para birimlerini değerlerini kaybedecekleri düşüncesiyle satın almak yerine, alternatif bir para birimine yönelebilirler.

Deflasyon ise tam tersine, bir ülke para biriminin değerinin zamanla yükseldiği durumdur. Bu, genellikle ülkede üretilen mallar ve hizmetlerin fiyatlarının zamanla düştüğü anlamına gelir. Örneğin, bir ülkede deflasyon oranı yüksekse, insanlar o ülkede para birimleri ile satın alabilecekleri malların ve hizmetlerin fiyatlarının düşeceğini beklerler. Bu nedenle, insanlar o ülkede para birimlerini değerlerini arttıracakları düşüncesiyle satın almayı tercih edebilirler.

Sonuç olarak, enflasyon para biriminin değerinin düştüğü durumdur, deflasyon ise para biriminin değerinin yükseldiği durumdur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap