1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Aile Kurumunun Tarihsel Temelleri

Aile Kurumunun Tarihsel Temelleri
0

AİLE KURUMUNUN TARİHSEL TEMELLERİ

Toplumun en önemli kurumlarından biri olan aile hemen her çağda karşılaştığımız bir toplumsal gruptur ancak farklı dönemlerde yaşayan toplumların değerleri ve yasam biçimleri ile şekillenmiştir. Yani, aile tarih boyunca toplumsal, kültürel, siyasal ve ekonomik koşullara bağlı olarak değişim gösteren dinamik bir kurum olmuştur. Klan Ortak bir atadan gelen ancak atadan bireylere doğru soy çizgisini somut olarak belirleyemeyen akraba grubudur.

Tarım Toplumunda Aile

Tarım toplumlarına geçiş süreci basit üretim aletlerinin yapımı, hayvanların evcilleştirilmesi, tarım tekniklerinin geliştirilmesi ve tüketilenden fazla besinin üretilmesi (artık ürün) gibi gelişmeleri içermektedir. Genel olarak tarım toplumunda toprak sahipliği ve artık ürünün ortaya çıkması ekonomik olarak bu toplumları değiştirmiş ve kadının toplumdaki konumunu da olumsuz etkilemiştir

Sanayi Toplumunda Aile

Sanayi toplumu 18.yüzyıl ve 19. yüzyılın ilk yarısı arasında gerçeklesen Sanayi Devrimi ile gelişmiştir. Bu dönemin özellikleri bilimsel alandaki gelişmeler, coğrafi keşifler endüstri ve ulaştırma sektöründeki gelişmeler ve bunlara paralel olarak artan kentleşme ve kırdan kente göçtür. Bu dönemde ailelerin küçüldüğü; geniş aile yapısından çekirdek aile yapısına bir geçiş olduğu kabul edilmektedir. Ayrıca aile temel ekonomik birim olarak üretim işlevini sanayi toplumunda yitirmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap