1. Anasayfa
 2. Siyaset Bilimi

Siyaset Bilimi ve Tarih Arasındaki İlişki Nedir?

Siyaset Bilimi ve Tarih Arasındaki İlişki Nedir?
0

Siyaset Bilimi ve Tarih

Tarih, geçmişteki insan topluluklarının yaşayışlarını ve sosyal olayları, kendi zaman ve mekânlarının özellikleri ışığında açıklayan, bu olaylar arasındaki ilişkileri ve sonuçlarını çözümlemeye yönelmiş bir sosyal bilim dalıdır. Tarihsel araştırma önceki dönemlerde üretilmiş yazılı belgelere dayanır.

Tarih biliminin konusu oldukça geniştir. Geçmişte yaşamış insanların dini, siyasi, iktisadi, düşüncel ve kültürel yapıları tarihin araştırma alanına girer. Bu anlamda, siyasi tarih, iktisat tarihi, düşünce tarihi gibi diğer sosyal bilim dallarını da yakından ilgilendiren çalışma alanlarına sahip bir disiplindir.

Tarih bilimi, güncel siyasal ilişki ve olayların arka planlarının anlaşılmasında çözümleyici bilgiler sunmasıyla siyaset bilimine önemli katkılarda bulunmaktadır. Bu şekilde bizler yaşamakta olduğumuz olayların, oluşturulmuş kurum ve kuralların nasıl bir değişim geçirdiğini, değişimin hangi nedenlere bağlı olarak şekillendiğini, değişimin, kültürel, düşünsel ve ekonomik arka planının anlayabiliriz. Tarihi araştırmalar, yazılı belgelerin çözümlenmesi temelinde gelişme gösterdiğinden eski toplumlarda siyaset ve siyasal olaylarla ilgili yazılmış eserlere ulaşabilir, önceki toplumlardaki siyasal olguların şekillenme ve algılanma biçimleri üzerinde bilgiler edinebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir